Temat blogowania zdecydowanie będzie tu głównym, poniekąd jednak dotyczyć może także tych zupełnie z internetową aktywnością nie związanych. Od dawna, mnóstwo czytelników, głównie innych blogerek pytało:  jak, gdzie i kiedy zacząć? O czym pisać posty? Co powiedzą znajomi? Jak przyciągnąć uwagę czytelników? Jak przekonać do siebie innych? Na to wszystko i jeszcze więcej odpowiem już za chwilę… z lekkim przymrużeniem oka.

Jak gdzie i kiedy?

Przede wszystkim zastanówmy się gdzie. To każdego indywidualna sprawa. Zaczynałam na bloggerze, przeniosłam się na wordpress, z którego jestem bardzo zadowolona ale… Blogger.com jest znacznie bardziej intuicyjny, prostszy zarówno przy pisaniu jak i modyfikowaniu szablonu. Kiedy, to wbrew pozorom bardzo ważne pytanie. Absolutnie nie dyskryminowałabym tu wieku. Ale kochani. Czasy się zmieniają, doskonale to rozumiem, wkroczyliśmy w erę wszechobecnej elektroniki, ale wydaje mi się, że gdy osoba, która nie wyszła jeszcze ze szkoły podstawowej, zaczyna pisać o swoim życiu, podaje sporo informacji o sobie wraz ze zdjęciami, staje się to dosyć niebezpieczne.

Z wiekiem zauważamy coraz więcej, coraz więcej doświadczamy. Będąc w każdym wieku, wydaje nam się, że nic nas już nie zaskoczy. Nie zapominajmy, że uczymy się przez całe życie, ja także mam dopiero 16 lat, więc ktoś dwa razy starszy, mógłby zarzucić mi „co ja mogę wiedzieć”. W takiej sytuacji, pomimo mojej zawziętości, przyznaję rację…

Tak jak się spodziewałam, odeszłam od tematu. PODSUMOWUJĄC. Nie spieszcie się z zakładaniem blogów, przygotujcie się do tego najlepiej jak możecie (ja też nie założyłam go od razu po tym gdy w mojej głowie zabłysnął taki pomysł).

O czym pisać posty? Co powiedzą znajomi?

Szczerze mówiąc, jeśli zaczynasz i już nie wiesz o czym pisać, nie widzę sensu dalszego prowadzenia. Każdy ma czasem zastój, brak weny, ale gdy widzę na różnych grupach „o czym napisać drugi post?”,  ciśnie mi się na usta „jeśli nie wiesz co chcesz robić, to po co w ogóle zaczynać”. Gorsze od tego jest jedynie kopiowanie cudzych wpisów, co też często się zdarza. Poruszanie tego samego tematu co inna osoba? Okej, każdy ma swoje zdanie, może inaczej temat rozwinąć. Kopiowanie innych? To jak strzelić sobie samemu w twarz i pokazać innym, że nie jest się w stanie napisać niczego samodzielnie.

Odnośnie pytania drugiego. Obawy są zawsze. Jedni robią wszystko żeby najbliższe otoczenie się o niczym nie dowiedziało (by uniknąć krytyki), inni są gotowi na wszystko i z głową w górze, dzielnie prezentują swoją twórczość, biorąc wszystko na klatę. DYSTANS DO SIEBIE. To bardzo ważna cecha, która poniekąd jest głównym tematem moich dzisiejszych przemyśleń. Bez tego staniecie w miejscu lub poddacie się, zanim zdążycie pokazać innym, że nie mają racji. Zawsze znajdzie się ktoś kto Cię pokocha, ale nigdy nie spodobasz się wszystkim.

 

Jak przyciągnąć uwagę czytelników? Jak przekonać do siebie innych?

Znienawidzone przez wszystkich, rozsądnie myślących blogerów  „kom za kom” czy „obs za obs” zdecydowanie odpada. Chyba, że zależy Ci na ilości, nie na tym, żeby ktokolwiek chociażby zerknął na to co napisałeś lub wiedział jak się nazywasz. Wygląd bloga też odgrywa ważną rolę. Powinien być przejrzysty, czcionka musi być czytelna, miło też jak tekst przeplatają zdjęcia- wtedy czyta się wygodniej. Wstawianie w nagłówku kilku kwadratowych zdjęć z internetu i napisanie na nich swojego imienia, nie będzie niczym oryginalnym. Systematyczność to ceniona cecha ( chyba, że tak jak niektórzy, tu piszący, masz tyle zajęć związanych ze szkołą, że ledwo dajesz sobie radę z codziennymi czynnościami). Zrób coś swojego, pokaż siebie, bądź sobą!

Komentując cudze wpisy na temat (nie, „fajny post, zapraszam do mnie” się nie liczy) zwrócisz na siebie uwagę innych. W taki sposób  przekonasz kogoś do siebie, albo nie. Jak pisałam wcześniej- nigdy nie zadowolisz wszystkich. Najważniejsze by mieć na siebie pomysł i plan działania jak go realizować.

sukienka- sheinside / buty- prima moda

PODSUMOWANIE W PIGUŁCE

  • Platforma na jakiej masz bloga nie ma znaczenia,
  • Nie spiesz się z podjęciem decyzji o rozpoczęciu blogowania,
  • Zanim się za coś weźmiesz- zaplanuj co właściwie chcesz robić,
  • Nie zwracaj uwagi na innych, robienie czegoś więcej to duma, nie powód do wstydu,
  • DYSTANS DO SIEBIE TO PODSTAWA,
  • Obserwatorzy to nie liczba, a każda pojedyncza osoba, obserwująca się, mająca duży wkład w Twoją pracę